COLUMBIA decaf - omni

Profil - višne, likér, sušené mlieko

Farma - blend
Oblasť - Eje Cafetero
Odrody - Castillo a Caturra
Spracovanie - Natural
Nadmorská výška – 1350 - 1500 mnm

Bodové hodnotenie – 86

 

Variant:
€11,50 €36 od €11,50
Dostupnosť: Skladom Skladom Zvoľte variant
COLUMBIA decaf - omni
Garancia čerstvosti
Garancia čerstvosti
kávu pražíme každý druhý deň
Doprava zdarma nad 40€
Doprava zdarma
nad 40€ SR a 50€ ČR
Osobný odber
Osobný odber
v pražiarni na Miletičovej 1, BA
Cez 10000 výdajných miest
Cez 10 000 výdajných miest
po celom Slovensku a ČR

Podrobný popis

Dekofeinizácia pomocou cukrovej trstiny – Sugar cane E.A. Decaf – je metóda dekofeinizácie, s ktorou sa stretnete hlavne u káv z Kolumbie. Mala by vraj byť tou najšetrnejšou súčasnou alternatívou na výrobu kávy bez kofeínu.

Náš lot decafu sa spracoval z väčšieho lotu blendovanej kávy viacerých farmárov a ich odrôd z oblastí Eje Cafetero v Kolumbii (v majorite odrody Caturra a Castillo). Na začiatku celého procesu boli teda výberové kávové zrná, ktoré museli spĺňať podmienky výberovej kávy. Vďaka tomu je káva po napražení naozaj lahodná a nie je to klasický neslávne známy decaf.
Kávové čerešne sa potom spracovali v rovnakej oblasti Eje Cafetero miestnou firmou na dekofeinizáciu káv.

Cukrová trstina, ktorá sa v Kolumbii pestuje vo veľkom, sa pri tomto procese používa ako „prírodný“ zdroj etyl-acetátu. Najskôr sa melasa z cukrovej trstiny nafermentuje. Etanol, ktorý sa pri procese fermentácie vytvorí, sa následne zmieša s kyselinou octovou. Výsledkom je etyl-acetát, ktorý sa používa v samotnom procese dekofeinizácie.
Medzitým sa pripraví zelená káva, z ktorej chceme kofeín odstrániť. Zrná sa pri nízkom tlaku naparia tak, aby sa ich póry zväčšili a boli priestupnejšie. Potom sa prejde k samotnému procesu vymývania kofeínu. Káva sa obmýva vodou, v ktorej sa rozpustil etyl-acetát. Táto zlúčenina nahradí v molekulárnej štruktúre kofeín a ten sa tak uvoľní do tekutiny.
Proces sa niekoľkokrát opakuje až do tej doby, než sa podarí z kávy odstrániť aspoň 97% kofeínu. Po dosiahnutí tohto limitu sa kávové zrná opäť naparujú a tým sa zbavia zvyškov etyl-acetátu. Teplota pri naparovaní je okolo 70 stupňov a aj keby v káve zostalo stopové množstvo etyl-acetátu, tak sa ho možno jednoducho zbaviť počas procesu praženia.
Káva následne znovu usuší na požadovanú vlhkosť medzi 10-12 %. Sušenie často prebieha vo vákuových bubnových sušičkách.